czwartek, 11 grudnia 2014 roku, godz. 17.00

 

FRYDERYK CHOPIN

 

Fantazja f-moll op.49

Mazurki op.30

Ballada As-dur op.47

Polonez As-dur op.53

 

Marek Szlezer fortepian


 

marek_szlezer

 

Marek Szlezer

Marek Szlezer urodził się w 1981 roku w Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat pięciu. Następnie kontynuował ją w szkołach muzycznych I i II stopnia m.in. u Krystyny Adamskiej, Jerzego Łukowicza i Stefana Wojtasa. W latach 1994-2000 pobierał naukę w „Ecole Normale de Musique de Paris „A.Cortot”” we Francji w klasie fortepianu prof. Marcelli Crudeli zakończoną otrzymaniem „Diplome Superieure de Concertiste”.  

W roku 2004 ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie

prof. E. Bukojemskiej uzyskując dyplom z odznaczeniem. W tym samym roku otrzymał stypendium królewskie na studia podyplomowe w Chapelle Musicale Reine Elizabeth w Brukseli w klasie

A. Rahmana El-Bachy, które ukończył czerwcu 2005 roku z wyróżnieniem, otrzymując tytuł „Master after Master”. W roku 2010 uzyskał tytuł doktora. Obecnie prowadzi własną klasę fortepianu na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Jego karierę pianistyczną zainicjowało zdobycie w wieku lat 12 grand prix na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie w 1993. Od tego czasu artysta prowadzi aktywne życie koncertowe w kraju i zagranicą, uczestnicząc w wielu międzynarodowych konkursach i festiwalach pianistycznych.

Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury, fundacji „A.Roussel” i „Amical” we Francji,  “Fundacji Promocji Talentu” oraz Fundacji YAMAHA. Uczestniczył w kursach mistrzowskich m.in.: D.Bashkirova, A.Ciccoliniego, E.Mogilevskiego, V.Banfielda, M. Presslera, D. Merlet, J .Vanden-Eydena i H. Czerny-Stefańskiej. Występował pod batutą dyrygentów takich jak: Ł. Borowicz, T. Bugaj, W. Czepiel, J. M. Florencio, M. Nałęcz-Niesiołowski, M. Pijarowski, Z. Rychert, T. Wojciechowski.

Ceniony za swoje interpretacje dzieł Fryderyka Chopina, otrzymał m.in I miejsce w konkursie stypendialnym Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, III na Międzynarodowym Konkursie chopinowskim w Mariańskich Łaźniach, nagrodę specjalną Wydania Narodowego Dzieł Wszystkich Fryderyka Chopina a także wiele innych nagród na renomowanych międzynarodowych konkursach pianistycznych.

Jego recital otwierał 56. festiwal chopinowski w Dusznikach Zdroju. Miał także zaszczyt wykonywać recital na oryginalnym fortepianie Chopina w muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w noc wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Ma na swoim koncie liczne światowe i polskie prawykonania utworów współczesnych (m.in. kwartetu Marka Stachowskiego „Mirroir du Temps” oraz dedykowanych mu utworów Z.Bujarskiego, A.Walacińskiego, K.Meyera, M.Chyrzyńskiego, W.Widłaka i M.Jabłońskiego). W trakcie swoich studiów brał udział w klasie interpretacji dzieł kameralnych prof. Krzysztofa Pendereckiego, przygotowując utwory pod kierunkiem kompozytora w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Występował w takich salach jak: Palais des Beaux-Arts, Salle Cortot, Wigmore Hall i St.Martin-in-the-fields. W 2005 roku na koncercie inaugurującym powstanie fundacji im. Królowej Elżbiety wykonywał koncert Mozarta z English Chamber Orchestra. Nagrywał dla Radia i Telewizji wielu krajów europejskich. Jest aktywnie zaangażowany w promocję muzyki polskiej w kraju i zagranicą, dokonując licznych odkryć i prawykonań utworów kompozytorów polskich XIX i XX wieku. Dzięki jego inicjatywie doszło m.in. do wydania i prawykonania Koncertu fortepianowego na lewą rękę Aleksandra Tansmana oraz dzieł Jadwigi Sarneckiej. Jest autorem opracowań jej utworów fortepianowych dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Od roku 2013 jest redaktorem edycji dzieł fortepianowych kompozytorów polskich dla wydawnictwa Eufonium.

Wydał wiele płyt kompaktowych, m.in. dla firm DUX, EMI, Amadeus i Moderato Classics z muzyką solową i kameralną zbierając przychylne recenzje w prestiżowych magazynach i czasopismach (m.in. Gramophone, Kulturspiegel, The Strad, Pizzicato, Fanfare, American Record’s Guide). Za płyty z twórczością Tansmana i Chopina otrzymał nagrody francuskiej krytyki muzycznej „La Clef de ResMusica” oraz nominację do Polskich Nagród Fonograficznych FRYDERYKI 2011.

Jest członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej oraz Towarzystwa im. Ferenca Liszta.

 

 

 

 

Posted in Uncategorized.

Dodaj komentarz